از طرح‌های ممتاز شرکت‌های بزرگ تولیدی حمایت می کنیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی از حمایت همه جانبه این وزارتخانه از پروژه‌های ممتاز و زودبازده شرکت‌های بزرگ تولیدی و سرمایه گذاری کشور از بهمن ماه سالجاری خبر داد.

به گزارش بازار، سید احسان خاندوزی طی سخنانی در جلسه با مدیران تعدادی از شرکت‌های بزرگ صنعتی و سرمایه گذاری کشور، از آنان خواست تا با اعلام پروژه‌های ممتاز خود به این وزارتخانه، از همکاری و حمایت همه جانبه وزارت اقتصاد در مسیر تأمین مالی پروژه‌ها از طریق شبکه بانکی و بازار سرمایه بهره‌مند شوند.

وی در این جلسه که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، با اشاره به نرخ پایین سرمایه گذاری در کشور و سرگردانی نقدینگی در بازارهای غیر مولد، این اقدام وزارت اقتصاد را جزئی از پروژه هدایت نقدینگی به سمت بخش تولید و هدف گذاری دولت برای کاهش تورم عنوان کرد که معاون اول رئیس جمهور با توجه به شأن و وظایف وزارت اقتصاد در خصوص تأمین مالی، به این وزارتخانه محول کرده است.

خاندوزی گفت: در این قالب، شرکت‌های بزرگ می‌توانند برنامه‌های سرمایه گذاری خود را که یا از قبل شروع کرده و با مشکل تأمین مالی مواجه شده اند و یا به دلیل تنگنای مالی، هنوز آن را شروع نکرده اند، به این وزارتخانه اعلام کنند.

وی خطاب به مدیران شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری حاضر در جلسه، از آنان خواست ظرف یک هفته آینده، دو پروژه ممتاز خود را به همراه سرمایه مورد نیاز و زمان رسیدن به بهره برداری، به طور مکتوب به دبیرخانه موقتی که به همین منظور در وزارت اقتصاد تشکیل خواهد شد ارائه کنند.

خاندوزی گفت: این وظیفه همکاران ما است که همت کرده و با بکارگیری ساز و کار لازم، مراحلی را که پیشتر موجب می‌شد شما برای اموری، چون کسب مجوز، تأمین مالی و … ماه‌ها دوندگی کنید، را ظرف چند روز فراهم کنند. وزیر اقتصاد تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم از بهمن ماه، پروسه تأمین مالی حداقل یک پروژه از هر شرکت را که ممتازتر از بقیه است، از طریق شبکه بانکی، بازار سرمایه و سایر شیوه‌ها شروع کنیم.

خاندوزی تصریح کرد: در یک کلام، هدف ما از برگزاری این نشست مشترک این است که بتوانیم هر چه سریع تر، فهرستی از پروژه‌های اجرایی شما به همراه برنامه زمانی و نقشه تأمین مالی آن داشته باشیم تا از آن به نقشه کلان سرمایه گذاری در کشور دست یابیم.

وی اولویت‌های وزارت اقتصاد برای حمایت را، طرح‌های زودبازده و ارز آور شرکت‌ها عنوان کرد که نرخ بازگشت سرمایه آن‌ها بالا بوده و نیز مصرف انرژی کمتری داشته باشند.