اتحادیه مرغداران: امکان فروش مرغ با نرخ مصوب وجود ندارد

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به ثبات قیمت مرغ در بازار گفت: نرخ هر کیلو مرغ گرم ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است.

 

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری از ۱۵ هزار و ۸۰۰ تا ۱۸ هزار تومان، مرغ آماده به طبخ درب کشتارگاه ۱۹ هزار و ۸۰۰ تا ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و خرده فروشی ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است.

وی افزود: با وجود آنکه دولت تاکنون به تعهدات خود مبنی بر تامین کامل نهاده‌های دامی عمل نکرده است، از این رو امکان عرضه با نرخ مصوب وجود ندارد.

کمالی سروستانی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا پایان هفته نوسان چندانی نداشته باشد.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران ادامه داد: اگر ۸۵ درصد ذرت و ۵۵ درصد کنجاله سویا با نرخ مصوب تامین شود، نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان است.

وی نرخ کنونی هر کیلو ذرت را ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار تومان و کنجاله سویا را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمتر از ۴۰ درصد مرغداران موفق به دریافت مجوز می شوند، بیان کرد: نهاده‌های دامی تخصیص داده شده گا‌ها در پروسه تولید بدست مرغدار نمی‌رسد که با این وجود مرغدار مجبور به خرید نهاده از بازار آزاد است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران با اشاره به واگذاری وظایف تنظیم بازار مرغ به وزارت جهاد کشاورزی در حوزه قیمت بیان کرد: از ابتدا مخالف قیمت گذاری وزارت صمت بودیم و پیش بینی می‌شود که با واگذاری وظایف بازرگانی به جهاد کشاورزی مشکلات مرتفع شود.

این مقام مسئول ظرفیت کارخانه‌های جوجه کشی نسبت به ماه‌های اخیر را مناسب اعلام‌کرد و گفت: بازار مرغ به نهاده‌های دامی‌بستگی دارد به طوریکه با تامین نهاده ها، بازار مرغ به تعادل می‌رسد، در غیر این صورت ملتهب می‌شود.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه مرغداران با احتیاط جوجه ریزی می‌کنند، گفت: اگر نهاده‌های دامی تامین شود، میزان جوجه ریزی به ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون قطعه می‌رسد.

این مقام مسئول از ثبات قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر قطعه جوجه یکروزه یک هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار تومان است.